Origami zaczęło swoją ekspansję w Europie od Hiszpanii. Następnie w ekspresowym tempie stało się popularne w innych krajach. Ciekawostką może być fakt, że sam Leonardo da Vinci należy do wczesnych eksperymentatorów origami. Pod koniec XIX wieku odnotowano już około siedemdziesięciu figur, a origami wprowadzono do europejskich szkół i przedszkoli, żeby wspomagać rozwój dzieci.
Tym razem złożymy pajaritę. Słowo pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza "ptaszka". Pajarita należy do najstarszych modeli europejskich. W jednej książce natknęłam się na informację, że składano też w ten sposób konia. Nieważne - składamy.
Tutaj moja pajarita:
* * *
Figurka ptaka pojawia się w sztuce, m.in. w malarstwie.
Na pierwszy ogień idzie obraz "Merrymakers" namalowany przez Carolus-Durana ok. 1870 r. Obecnie znajduje się w kolekcji Instytutu Sztuki w Detroit. Obraz przedstawia trzy kobiety i dziecko. Na stole wokół którego się znajdują, jest żywy ptak (jakaś papużka?) i właśnie papierowa pajarita.
Kolejnym obrazem w którym pojawia się pajarita jest "Marie-Laetitia Murat portant le buste de Napolean" Jeanne Elisabeth Chaudet-Husson (namalowany ok. 1806r.). Pajarita znajduje się na po lewej stronie, obok innych zabawek.
Ostatnim obrazem jest "Chłopiec z książką" autorstwa P. Petrova (1855), który znajduje się w Państwowej Galerii Tretiakowskiej w Moskwie. Obraz można zobaczyć TUTAJ.
* * *
Moda
Oczywiście nie każdy musi się zachwycać malarstwem - pajaritę można też znaleźć w postaci broszek, kolczyków, itp.
Zdjęcia: Pinterest
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz